קריאה לממשלה: במוזיאונים לא נדבקים בקורונה

rikitarbut 19

קוראים יקרים ,משתפת כאן בכתבה של מגזין פרוטופוליו אשר מביא פניה לממשלה לפתיחת המוזאונים.
איגודי האמנים ומוסדות האמנות בארץ פנו אתמול במכתב גלוי לשר התרבות, חילי טרופר, בקריאה לפעול בדחיפות לפתיחתם של המוזיאונים והגלריות ביציאה מהסגר; ובדרישה לסייע לאמנים העצמאיים, שהכנסתם נפגעה במיוחד בעקבות משבר הקורונה. ראש עיריית תל אביב רון חולדאי הצטרף לקריאה, ופרסם בטוויטר ובפייסבוק הודעה דומה. 

המוזיאונים והגלריות הם מרחבים בטוחים, ואחראים במישרין ובעקיפין לפרנסתם של יותר מ־150 אלף איש. למרות זאת, וללא נימוקים בריאותיים, על פי מתווה היציאה מהסגר הם עתידים להיפתח רק בסוף דצמבר.

בתקופת הקיץ, בין שני הסגרים, המוזיאונים והגלריות ברחבי הארץ היו מקור נחמה ועניין רב לציבור. על פי הערכות, מספר המבקרים במוזיאונים שנפתחו הגיע ליותר מ־100 אלף איש – עובדה מרשימה במיוחד לנוכח ההגבלות והפיקוח ההדוק על מספר הכרטיסים לפי ימים ושעות ועל ריחוק חברתי. המוזיאונים והגלריות פעלו תוך הקפדה על תקנות התו הסגול, וכפי שמדגישים גורמי התרבות – איש לא נדבק בקורונה במוזיאון.

בטבלת הסיכונים להדבקה שפרסם משרד הבריאות בחודש יולי נמצא הביקור במוזיאון ברמת הסיכון הנמוכה ביותר, מיד אחרי בילוי באוויר הפתוח. ממש כפי שהאיסור לצאת לשפת הים הוא חסר היגיון בריאותי, כך גם הביקור במוזיאונים ובגלריות, שנעשים תוך שמירה על בריאות הציבור.

במכתב הגלוי לשר התרבות נכתב: ״אנו, נציגי ארגונים, פורומים, אמנים עצמאיים ומוסדות לאמנות הפועלים בתחום האמנות הפלסטית, קוראים לך, כבוד שר התרבות מר חילי טרופר, לדרוש מקבינט הקורונה ומקובעי המדיניות הנוגעים לדבר לפתוח את המוזיאונים, הגלריות, הסדנאות, הסטודיואים ומרכזי האמנות ברחבי הארץ בשלב מוקדם ככל הניתן במתווה של היציאה מהסגר הנוכחי.

״דחיית פתיחתם של המוסדות והחללים הללו היא בבחינת גזר דין מוות לשדה האמנות בישראל, תחום שסובל ממילא מתת־תקצוב ציבורי חמור ונאבק בקשיי קיום אמיתיים גם בימים כתיקונם. 

״סגירת המוזיאונים והגלריות פוגעת במעגלי תעסוקה רחבים, מעבר לעובדים השכירים של המוסדות. בעקבותיהם נפגעים גם כל נותני השירותים והספקים העובדים עם מוסדות אלה בשוטף, לרבות: ספקי מזון, מובילים, טכנאים, נגרים, תאורנים, מעצבים גרפיים, מתרגמים, עורכים לשוניים, ועוד״.

דחיית פתיחתם של המוסדות והחללים הללו היא בבחינת גזר דין מוות לשדה האמנות בישראל, תחום שסובל ממילא מתת־תקצוב ציבורי חמור ונאבק בקשיי קיום אמיתיים גם בימים כתיקונם

בהמשך מכתבם מציינים אנשי עולם האמנות, לתשומת ליבו של השר, שעד היום לא ידוע על מקרים של הדבקה בנגיף הקורונה בחללים להצגת אמנות. הציבור שנמצא בביתו כבר חודש ימים ברציפות – ומספר חודשים במצטבר השנה – צמא לפתיחת המוזיאונים והגלריות שבהם יוכל להתנהל בבטחה ובחופשיות, להתאוורר ולצרוך מזון לנפש.

בנוסף, קוראים אנשי האמנות לשר להידרש למצבם הקשה של האמנים בישראל בימים אלה. ״פעילותם היא הלב הפועם של האמנות בישראל. בלי אמנים אין אמנות. לכן נדהמנו ללמוד על כך שדווקא השנה נבצר מהאמנים להיעזר בתקציבים הממשלתיים שהיו מאושרים ומובטחים לשנה זו, במסגרת הקרן ליוצרים עצמאיים, פרסי המשרד הניתנים בכל שנה לאמנים נבחרים והמלגות לאמניות ולאמנים בקהילה.

״המכה הקשה בגניזת התקציבים והפלטפורמות הללו בשנה זו היא כפולה, שכן היא פוגעת במישרין הן בציבור האמניות והאמנים והן בציבור הרחב שזכאי ליהנות ממפעלי אמנות איכותיים ומקצועיים בתמיכת המדינה. 

״דווקא בשנה זו היינו מצפים מן המשרד שתפקידו לטפח ולעודד אמנות בישראל לשנס מותניים ולעשות מאמצים מיוחדים כדי להושיט יד ולהקים קופת חירום לטובת האמנים שחלקם עומדים כעת, שבעה חודשים מאז הסגר הראשון, לפני חרפת רעב״.

על המכתב חתומים במשותף איגוד האמנים הפלסטיים בישראל, פורום מנהלי/ות מוסדות אמנות, איגוד המוזיאונים ואיקו״ם ישראל, נציגי האקדמיות והמוסדות ללימוד אמנות בישראל ועוד. העתקים ממנו נשלחו לשר הבריאות ולגורמים הביצועיים במשרדי התרבות והספורט.

סיורים אונליין במוזיאונים בישראל:
מוזיאון ישראל>>

שלכם,ריקי שחם.

19 thoughts on “קריאה לממשלה: במוזיאונים לא נדבקים בקורונה

  1. תרבות ואומנות היא סימבוליקה של עולם הנפש שלנו, בלי זה נשאר דו מימדיים כמו יתושים.

  2. מה אתם תמימים, ייבשו אותנו, זה חלק מהאסטרטגיה לטמטם את הציבור כדי שימשיך לנהות אחרי ביבי, מירי רגב ושכמותם.

  3. אבל בחתונות ובלוויות של רבנים זה בסדר…. העיקר שיש רווח פוליטי לשליט הארץ הזאת.

  4. באירןפה המוזיאונים פתוחים, כמו גם בתי הספר ומקומות המסחר והעבודה, אנשים פשוט נזהרים. מה הקטע של המדינה הזאת ?! הרגו אותנו כבר.

  5. נרדמו פה המושחתים. יאללה כבר. תפתחו את אירועי התרבות, תבדקו חום בכניסה, תחייבו מסיכות. הכל יכול להיות הרבה יותר פשוט.
    אנשים צמאים קצת לתרבות והאומנים המסכנים, לא מגיע להם לעסוק במלאכתם ולהתפרנס ?

Comments are closed.

Next Post

הדאלי לאמה – מדען

שלום קוראים יקרים, אני מעוניינת להמליץ על סרט תיעודי, שלא הייתי רוצה שתפספסו את ההזדמנות לראותו. מדובר על סרט מתוך פסטיבל הסרטים הרוחניים של סינמטק תל אביב (29.10.20 – 7.11) הדאלי לאמה – מדען  – במאית: דון גיפורד אנגל / ארה"ב / 2019 / 93 דק'.  (The DALAI LAMA – […]