סבוי Savoy

rikitarbut

שלום קוראים נאמנים. הפעם ההמלצה שלי היא על הסרט סבוי ((Savoy שהוא שליחות חשובה. זהו סרטה של זהר וגנר, דוקומנטריסטית, שהיא גם בעלת קריירה כזמרת ושחקנית. 

מרץ 1975, הסרט מתואר דרך עיניה של כוכבה לוי, עקרת בית בת 31, שמוצאת את עצמה בבית מלון סבוי בת"א בזמן הפיגוע ונלקחת כבת ערובה. במהלכו של לילה מסויט היא מתגלה כגיבורה רבת תושייה וחסרת פחד. בעזרת שליטתה בשפה הערבית היא הופכת למתורגמנית ומתווכת בין חוליית הטרור לכוחות הצבא המכתרים את בית המלון. היא מגישה עזרה ראשונה לפצועים משני הצדדים, ומעניקה לכל הנוכחים תקווה שהאירוע יסתיים ללא שפיכות דמים נוספת. אך עם עלות השחר, כשכוחות הצבא פורצים למבנה, שמועות זדוניות מכתימות את שמה. כעת סיפורה נחשף במלואו לראשונה. 

כוכבה לא ידעה כמעט דבר על הסכסוך הישראלי פלסטיני עד לאותו לילה שבו נקלעה למלון, עת שפרצו לתוכו שמונה חמושים פלסטינים, חברי חוליית פת"ח, ודרשו את שחרורם של עשרה אסירים ביטחוניים מהכלא תמורת תשעת בני הערובה שלכדו במלון.  במהלך אותו לילה, שכב ליד גדר בית המלון חובב סאונד בשם רוברט וגנר, והקליט את כל מה שהתרחש. בהקלטות ניתן לשמוע את קולותיהם של כוכבה, החוטפים, בני הערובה, ורובי פלד, שניהל את המשא ומתן מטעם הצבא.

וגנר מתארת דרך חומרי הקלטה נדירים והיומן של כוכבה את מה שהתחולל באותו לילה איום, אבל גם חושפת את נבכי נפשה של כוכבה.

חשיבותו של הסרט הוא בתיקון שווגנר יוצרת לאישה שהייתה בלב האירועים והומצאו עליה שלל עלילות דם, ביניהן שהיא זונה ותומכת בטרוריסטים.

הסרט, שזכה בפרסי הבימוי והעריכה בפסטיבל ירושלים ומועמד לשבעה פרסי אופיר,

ישודר ב-10 בספטמבר, מוצאי שבת, בשעה 21:15 ב- כאן 11 ובדיגיטל

טריילר:

Next Post

תערוכה מרתקת על אלבר אלבז

תערוכה מרתקת, המוקדשת לזכרו של מעצב האופנה אלבר אלבז, שלאורך רוב שנות הקריירה שלו חי ועבד בפריז ומת במפתיע באפריל 2021 מקורונה, בגיל 59.  התערוכה הזו היתה יכולה בכיף להיות עצובה. כזו שמבכה על מותו של כשרון בטרם עת – אבל במקום זאת, היא בוחרת לחגוג אותו.  אלבז, נולד וגדל […]