המופקרים / מעין בן הגיא

rikitarbut

הפעם ההמלצה היא על ספר. והוא מספר סיפור על אהבה גדולה פורעת מוסכמות, על בגידה ונאמנות. סיפור על מאבקי הקיום בתקופה המכונה הקמת המדינה, ביישוב אחד קטן שעוד לא ברור אם ישרוד. הרומן מבוסס על סיפור אמיתי.

שני חברים טובים ובחורה נפגשים בדרכם מאיטליה לישראל. השנה היא 1949, ולא למציאות כזאת הם קיוו בהגיעם: לא אנדרה, לא ויגו וגם לא פיבי, שמתלבטת בין שניהם. במחנה העולים הם עולים למשאית ונוסעים בה עד שזו פורקת אותם בדרך לירושלים, בנוף הררי שנשארו בו בתי הערבים שננטשו עם חלקותיהם, ומוטל על כל הנוסעים להקים שם יישוב. גבולות המדינה החדשה טרם התבססו, גם לא כללי המקום, וגם כשיתחילו להתגבש, עוד יהיה מי שיעז לקרוא עליהם תיגר.

יש מי שמנסים להיאחז בקרקע, אף שעדיין אינם יודעים איך לעבד אותה, ויש מי שמחפשים לעצמם, כמו ויגו, פרנסה נוחה מזו בהברחות לשוק השחור. בריתות נכרתות בין המתיישבים לבין עצמם וכך גם בין המבריחים. יהודים וערבים עושים יד אחת בהברחות מעבר לגבול, והעימות עם הנאחזים בקרקע בלתי נמנע, ואין לדעת באיזה צד תבחר פיבי.

בן הגיא והחוקר דן גולן בין חורבות הבתים בהר איתן (שם התיישבו העולים מתוניסיה.

מעין בן הגיא נולדה ב־1970 בדגניה ב' וגדלה בקיבוץ אפיק. היא בוגרת האוניברסיטה העברית בירושלים בספרות השוואתית, תולדות האמנות ועבודה סוציאלית וחיה עם משפחתה בירושלים. היא עובדת סוציאלית ובעלת חנות הספרים הנודדת "אסטרונאוטית".

Next Post

בוקר יפה אחד / One Fine Morning

צרפת ,2022 אני מבקשת להמליץ לכם ידידי על סרט מקסים שראיתי השבוע: בוקר יפה אחד, סרטה החדש של מיה הנסן-לאב ("האי של ברגמן") הוא דרמה משפחתית מרגשת בכיכובה של ליה סיידו הנהדרת ("כחול הוא הצבע החם ביותר", "חצות בפריז"), בתצוגת משחק מרהיבה של פעם בקריירה, בסרט אישי ואנושי במיוחד. סדו […]