העולם של אתמול

rikitarbut 11

שלום לכולם,וימים של בריאות.
בתקופה זאת של חשבון נפש והתכנסות פנימית של כל אחד ,קיבלנו הזדמנות מיוחדת במינה של חזרה למקורות הקריאה.
בספרו של צוויג "העולם של אתמול" הוא מתאר תקופה שעברה מן העולם. בסגנונו המיוחד משאיר את הקורא עם המון שאלות ומחשבות על המציאות על הערכים ועל התפיסות שמשתנות ומוחקות שנים של חיי תרבות שנדמה היה כי יתקיימו לנצח….

"אבל כל צל הלוא הוא ילדו של האור, ורק מי שיודע אור וחושך, מלחמה ושלום, עלייה וירידה, חי חיים אמיתיים."העולם של אתמול הוא תיאור מרתק ומרגש של תקופה שלמה שחרבה, סגנון ותפיסת חיים שאינם אפשריים עוד. בסגנונו הצח ובהיר המחשבה משחזר צוויג את חיי התרבות של אירופה במחצית הראשונה של המאה העשרים ואת הזעזוע האדיר עם פרוץ מלחמת העולם הראשונה והשנייה. בעטו הנפלא הוא פורש את היריעה הרחבה של אירופה ששקעה ואיננה עוד, וקשת של אישים אשר גילמו את חיי הרוח והתרבות שלה, בהם הרצל, פרויד, תומס מאן, ג'יימס ג'ויס וארטורו טוסקניני. עם עליית הנאצים עבר צוויג לאנגליה, משם לארצות הברית, ולבסוף התיישב בברזיל, עקור משורש.העולם של אתמול הוא משל לטרגדיה של אנשי הרוח היהודים־גרמנים במאה העשרים – טרגדיה שלאזרח העולם שנאלץ לחיות כיהודי נודד נצחי. את צוואתו סיים צוויג במילים: "אני מברך את כל ידידי; והלוואי ויזכו הם לראות את עלות השחר אחרי הלילה הארוך. אני שחסר סבלנות הנני ביותר, מקדים ללכת לפניהם."סטפן צוויג (1942-1881), סופר, משורר וביוגרף אוסטרי יהודי, הוא מהסופרים הנקראים בעולם ומאנשי הרוח הנערצים של תקופתו. העולם של אתמול, ספר זיכרונותיו האוטוביוגרפי, נכתב בכתב יד ונשלח אל המו"ל יום לפני התאבדותם המשותפת של צוויג ואשתו השנייה, ב־22 בפברואר 1942. "לאחר שעולם לשוני שקע לגבַּי, ומולדתי הרוחנית, אירופה, משמידה את עצמה, לא נותר לי למען מהלחיות," כתב. שנה אחרי מותו הספר ראה אור.ספריו של סטפן צוויג תורגמו ל־30 שפות ונמכרו בעשרות מיליוני עותקים. מספריו שראו אור בעברית בהוצאת זמורה־ביתן: קוצר רוחו של הלבשעות הרות גורלבמבוכת הרגשותאנשים וגורלותמריסטיוארט,מרי אנטואנט ולילה מופלא. למהדורה מחודשת זו של העולם של אתמול מצורפת אחרית דבר מאת ד"ר גלילי שחר.
מומלץ ביותר!
באהבה ריקי שחם.

11 thoughts on “העולם של אתמול

  1. אוהבת כל ספר וספר של הסופר הפורה והרגיש הזה שלא פחד לגלות את הרבדים העמוקים והחשוכים ביותר בנפש האדם. ספר שלו הוא הזדמנות להתבונן בעולם נפש האדם והעולם.

  2. אוהבת מאד את כל הספרים עליהם את ממליצה, יכולה לשלוח המלצות נוספות ? נראה לי שאנו חולקות טעם משותף.

  3. ממליצה על הספר ״מכתב של אלמונית״ של צוויג, בתרגום של הראל קין, חדש בהוצאת תשע נשמות.

  4. היי ריקי, מצטרפת להמלצתך וכן ממליצה לך על ״הנערה מהדואר״ ועל הביוגרפיה של אנורה דה בלזק.

  5. את הספר הזה שלו טרם קראתי אבל תודה על המלצתך, אני הולכת להזמין לי אותו.
    אנצל את ההזדמנות לספר לך ולקוראייך על חנות הספרים מגדלור שעושה משלוחים זריזים בזמן הקורונה.

Comments are closed.

Next Post

קורונה בשלייקס

שלום חברים,שולחת לכם היום קישור לאתר ממשלתי: ״ קורונה בשלייקס״…האתר מכיל בתוכו קישורים להמון אושיות תרבות ישראליות ותרבותיות,כולל סיורים במוזאונים וגלריות.כמו כן הצעות לפעילות פיזית לימים אלו.תהנו ושימרו על מורל גבוה( זה מחזק את המערכת החיסונית) יום נפלאשלכם ריקי שחם.להתחברות לאתר>>