"הג'ייניות"

rikitarbut

שבוע טוב , היום אני ממליצה על הסרט התיעודי "הג'ייניות"

הג'ייניות" – "The Janes" – סרט דוקומנטרי בהפקת HBO שיצרו טיה לסין ואמה פילדס . מספר את פעילותה של מחתרת שסיפקה הפלות בטוחות בימים שבהם נשים ברחבי ארה"ב מתו או סבלו מסיבוכים רפואיים קשים רק כי ביקשו לסיים הריון לא רצוי. 

בין 1968 ל-1973 סיפקו הג'ייניות יותר מ-11,000 הפלות בטוחות ולחלוטין לא חוקיות, וככל הידוע אף אישה שעברה תחת ידיהן ותחת הרופאים שסייעו להן לא מתה כתוצאה מההליך.

בפתח הסרט "הג'ייניות" מספרת אחת ממקימות הקולקטיב הפמיניסטי ג'יין, שפעל בשיקגו מסוף שנות ה-60, על מה שעבר עליה כשנכנסה להריון לא רצוי בצעירותה וביקשה לעבור הפלה. היא התקשרה למספר לא מוכר שנתנה לה חברה ונשאלה: "את רוצה קאדילק, שברולט או רולס רויס?". האופציה "שברולט" הייתה הזולה והמסוכנת ביותר, ועלתה 500 דולר. שירות "הקאדילק" ניתן תמורת 750 דולר, ושירות ברמת "רולס רויס" התאפשר תמורת 1,000 דולר, סכום עתק עבור נשים צעירות באותה תקופה. היא הלכה על "השברולט", נלקחה לחדר מלוכלך באכסניית דרכים ועברה גרידה לא חוקית על ידי שלושה גברים שהיא לא ידעה מה ההכשרה שלהם. הדבר היחיד שהיא כן ידעה, זה שהם מהמאפיה. כי בשיקגו של שנות ה-60, רק ארגוני הפשיעה סיפקו הפלות.  בסוף ההליך הם השאירו אותה וצעירה נוספת במקום, כשהן מדממות.

אבל הסרט גם מספר על הרקע והתקופה בה פעלה הקבוצה, זה גם סיפור של תקופה וגם סיפור של נשים בעולם שהוא פטריארכלי בו האישה היא אזרח סוג ב'.

ממש ממלצה להשיג אותו ולראות.

Next Post

סבוי Savoy

שלום קוראים נאמנים. הפעם ההמלצה שלי היא על הסרט סבוי ((Savoy שהוא שליחות חשובה. זהו סרטה של זהר וגנר, דוקומנטריסטית, שהיא גם בעלת קריירה כזמרת ושחקנית.  מרץ 1975, הסרט מתואר דרך עיניה של כוכבה לוי, עקרת בית בת 31, שמוצאת את עצמה בבית מלון סבוי בת"א בזמן הפיגוע ונלקחת כבת […]